Co warto wiedzieć na temat zaburzeń przemiany materii?
4
Są poważnymi chorobami, a brak odpowiedniego leczenia może nieść ze sobą poważne konsekwencje. Zaburzenia przemiany materii przybierać mogą różnorodne oblicza. Łączy je jedno – odbijają się bardzo negatywnie na ogólnym stanie naszego zdrowia i wymagają podjęcia w porę odpowiedniego leczenia. Jakie zaburzenia przemiany materii występują najczęściej? W jaki sposób można z nimi walczyć?
Czym są zaburzenia przemiany materii?
Przemiana materii to nic innego, jak szereg reakcji biochemicznych, które zachodzą w naszym organizmie. Prawidłowa przemiana materii sprawia, że rośniemy, poruszamy się oraz reagujemy na zewnętrzne bodźce. W jaki sposób? Teoretycznie zasady związane z przemianą materii są bardzo proste. Pokarm trafia do naszego układy pokarmowego, a w jelicie oraz w żołądku ulega rozkładowi. To tu wydzielają się cukry proste, aminokwasy oraz kwasy tłuszczowe. Składniki te trafiają następnie do wątroby, w której ulegają przekształceniu w takie składniki, które są niezbędne komórkom tworzącym nasz organizm.
Jakie są przyczyny zaburzeń przemiany materii?
Problemy z przemianą materii mogą mieć wiele przyczyn. Często towarzyszą one innej chorobie, np. niedoczynności lub nadczynności tarczycy. Uczulenie na niektóre pokarmy również może stać się przyczyną problemów z przemianą materii. Najczęściej jednak na problemy zdrowotne w tej dziedzinie sami pracujemy każdego dnia. Zła dieta, a w szczególności przejadanie się, stosowanie rygorystycznych głodówek lub też odżywianie się w zbyt monotonny sposób to błędy, które zdaniem lekarzy są popełniane najczęściej.
Jak zmniejszyć ryzyko zaburzeń, czyli zdrowa dieta każdego dnia
Zdrowa dieta to podstawa w ochronie przed zaburzeniami przemiany materii. Sięganie po różnorodne produkty spożywcze, np. drób, ryby sery, jogurty, warzywa, owoce i produkty z pełnych ziaren zbóż to ważna sprawa dla każdego, kto chce żyć zdrowo. Im bardziej różnorodna jest nasza dieta, tym mniejsze ryzyko wystąpienia niedoborów poszczególnych substancji odżywczych. Ważny jest też rozsądek, czyli przestrzeganie systematycznych godzin posiłków oraz unikanie takich sytuacji, jak zbyt skąpe lub zbyt obfite posiłki.
Bardzo ważne jest też zachowanie proporcji pomiędzy ilością białek, węglowodanów oraz tłuszczów w diecie. Nie można też zapominać o tym, jak ważna dla prawidłowej przemiany materii oraz dla ogólnego stanu zdrowia jest woda. Warto wypijać zatem około 2, 5 litra wody dziennie. Może być to zarówno woda mineralna, jak i naturalne soki owocowe lub warzywne. Herbaty ziołowe również mogą pomóc. Należy jednak pamiętać, ze nadmiar czarnej herbaty oraz kawy może przynieść odwrotne rezultaty, zatem ich spożywanie powinno zostać ograniczone.
Najczęściej pojawiające się zaburzenia przemiany materii
Chorób, za których rozwój odpowiadają problemy z przemianą materii, jest wiele. Nadwaga oraz otyłość należą do tych, z którymi w ostatnich latach spotykamy się coraz częściej. Tu główną przyczyną bywa zazwyczaj zła dieta, w której tłuszcze zajmują zbyt wiele miejsca. Nie można jednak zapominać o związku pomiędzy tymi dolegliwościami a innymi chorobami.
Na zaburzenia związane z przemianą materii wpływać też mogą niedobory witamin oraz minerałów. Nic dziwnego, że zdrowa dieta oraz odżywianie się w racjonalny sposób stanowi podstawę profilaktyki w przypadku problemów związanych z przemianą materii. Troska o zdrowie wymaga od nas również systematycznego odwiedzania lekarza, który o wszelkich niepokojących objawach związanych z nasza przemianą materii powinien dowiedzieć się w miarę możliwości jak najszybciej.
Są dwa typy bólu głowy: napięciowy i migrenowy. Oba wywołuje stan
zapalny. Ten pierwszy koncentruje się w okolicy czoła i jest wywołany
przez długotrwały stres. Drugi niestety jest silniejszy. Koncentruje się
po jednej stronie i może wywoływać nawet mdłości. Powodowany jest...
Medycyna rok po roku idzie do przodu i korzysta z nowoczesnych osiągnięć techniki, dzięki którym będzie można wykorzystywać w trakcie badań wiele nowoczesnych sprzętów. Niewątpliwie takim wielkim osiągnięciem w rozwoju medycyny było pojawienie się aparatów USG. Badanie...
Będąc na etapie planowania ciąży warto zastanowić się nad staniem swojego zdrowia. Pamiętaj, że dziecko wszystkie substancje potrzebne do budowania swojego organizmu czerpie z Twojego organizmu. Jeśli będzie osłabiony i ubogi w witaminy i minerały - płód nie będzie się rozwijał...