Poniedziałek, 15 Lipiec 2024 r. ,   Henryka, Włodzimierza

Medica 2000 S.C.

   0

Medycyna rok po roku idzie do przodu i korzysta z nowoczesnych osiągnięć techniki, dzięki którym będzie można wykorzystywać w trakcie badań wiele nowoczesnych sprzętów. Niewątpliwie takim wielkim osiągnięciem w rozwoju medycyny było pojawienie się aparatów USG. Badanie ultrasonograficzne pozwoliło na dokładną diagnozę problemów wewnątrz organizmu człowieka, których zauważanie nie było możliwe w inny sposób, a objawy zewnętrzne pojawiały się dużo później. Dlatego właśnie trzeba powiedzieć, że dzięki USG istotnie zmieniła się medycyna i metody diagnozowania chorych. W ten sposób można również mówić o tym, że współczesna medycyna stoi na wyższym poziomie, szybciej można wykrywać poważne zdrowotne problemy. 

Szczególnie w ginekologii i położnictwie to właśnie badanie USG jest podstawową metodą diagnostyczną. Dzięki niemu udało się zdecydowanie poprawić badanie jajników, błony śluzowej macicy. Uzyskiwać można dokładne badania i precyzyjne oceny nawet najmniejszych struktur. Warto więc nieco bliżej się tym zainteresować i dowiedzieć jak wyglądać wykorzystywanie USG w ginekologii i kiedy powinno się takie badanie wykonywać. 

USG w ginekologii – jak się je wykorzystuje? 

W badaniach ultrasonograficznych do uzyskania obrazu narządów wewnętrznych wykorzystuje się fale ultradźwiękowe. Rzecz jasna do badania wykorzystywane są takie, które będą nieszkodliwe dla człowieka. Fale te tworzone są przez specjalny przetwornik pizoelektryczny i następnie przesyłane w głąb części ciała jaka będzie badana. W momencie, gdy na swojej drodze fale będą napotykać przeszkody takie jak np. granice między narządami, przerwy, zwapnienia, wypełnienie płynem, pęcherzyki powietrza, ciała obce to zostaną one odbite. Pozostałe przechodzą dalej. Przetwornik, który nadal fale będzie odbierał odbite echo. Otrzymane w taki sposób informacje są następnie przetworzone przez aparaturę i zostaną wyświetlone na monitorze. Obraz powstaje w formie ciemnych i jasnych punktów i oddaje to jak wyglądają narządy i tkanki wewnętrzne. Lekarz, który będzie przeprowadzał takie badanie ma za zadanie ocenić obraz jaki otrzyma. 

W przypadku badania usg przezpochwowego można mówić o najważniejszym badaniu w diagnostyce ginekologicznej. Takie badanie jest dużo dokładniejsze niż badanie, które będzie wykonane przez powłoki brzuszne. Nie będzie również wymagało wypełnienia pęcherza moczowego. Wprowadzenie sondy dopochwowej pozwala na wykonanie bardzo dokładnego badania w ocenie budowy oraz położenia macicy. Dzięki temu skutecznie będzie można wykrywać wady anatomiczne, mięśniaki a także guzy, które mogą się w tych narządach rozwijać. Mierzona będzie również błona śluzowa macicy, jeśli okaże się, że jest za gruba to trzeba wykonać badania pod kątem diagnostyki raka. 

W trakcie takiego badania będzie się również wykonywać ocenę jajników, sprawdza się ich wielkość, położenie a także budowę wewnętrzną. Oceniana będzie ilość i wielkość pęcherzyków, w których zachodzić będzie dojrzewanie komórek jajowych. Jest to metoda, która bardzo dobrze się sprawdza w przypadku wykrywania nieprawidłowych tworów w postaci guzów czy torbieli. Badanie dopochwowe sprawia, że od razu będzie można ustalić czy mają te zmiany charakter łagodny czy złośliwy. To również podstawowe badanie, by ocenić policystyczne jajniki. Sprawdza się również jak wygląda budowa szyjki macicy. 

Kiedy należy wykonać takie badanie?

W nowoczesnej medycynie specjaliści ginekolodzy podkreślają, że badanie USG powinno się wykonywać w trakcie każdego badania ginekologicznego. Jeśli jednak uczęszcza się do ginekologa, który nie posiada aparatu USG w gabinecie to w takiej sytuacji powinien on kierować na badanie USG raz na rok, ewentualnie raz na dwa lata. Oczywiście sytuacja będzie wyglądać nieco inaczej w przypadku ciąży. Wtedy badania będzie przeprowadzać się głowica dopochwową już we wczesnych stadiach. Kolejne między 11 a 14 tygodniem można już wykonać albo dopochwowo, albo przez brzuch. 

Poza tym w niektórych sytuacjach może być konieczne do wykonania badanie transwaginalne. Miedzy innymi powinno ono być realizowane, jeśli u kobiety występuje krwawienie z dróg rodnych. Jeśli pojawiają się bóle podbrzusza albo kobieta ma dolegliwości bólowe w trakcie miesiączki. Jeśli również pojawiają się zaburzenia miesiączkowania. Gdy występuje problem z zajściem w ciążę to takie badanie będzie pierwszym elementem diagnostyki. Badanie będzie wskazane również w momencie, gdy pojawiają się podejrzenia zmian w obrębie jajników, aby ocenić cykl miesiączkowy i zbliżającą się owulację. Jeśli lekarz podejrzewa wady w budowie narządu rodnego również powinien zdecydować się na zlecenie takiego badania. 

Nie da się zaprzeczyć, że badanie USG jest wielką siłą współczesnej medycyny i co do tego, chyba wszyscy są zgodnie. To właśnie dzięki tym badaniom będzie można uzyskiwać bardzo dokładne wyniki badań, ocenić będzie można wszelkie nieprawidłowości związane z układem rozrodczym kobiety i jeśli takowe będą występować to będzie można szybko reagować i podejmować dalsze próby badan oraz diagnostyki tych problemów.

Medica 2000 S.C.
ul. Smolna 34/14
00-375 Warszawa
tel. 228285903
kontakt@medica2000.pl


Rodzice często borykają się z problemem dostarczenia swoim pociechom dostatecznej ilości niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania małego organizmu mikroelementów. Dzieci z reguły sceptycznie podchodzą do umieszczonych na talerzu warzyw, skutecznie omijając brokuły, surówki, lub inne...
Warzywa są cennym źródłem wszelkiego rodzaju witamin, mają bogatą bazę składników odżywczych. Składniki odżywcze zawarte w warzywach biorą ważny udział w procesach, jakie zachodzą w naszym organizmie. Niedobór witamin wywołuje poważne zaburzenia pracy naszego organizmu, dlatego...
Centrum Stomatologiczne NADENT z Wrocławia oferuje szeroki zakres usług stomatologicznych. Zajmuje się m.in. stomatologią zachowawczą, estetyczną, ortodoncją, implantologią oraz chirurgią stomatologiczną. Zakres stomatologii zachowawczej i endoncji (leczenia kanałowego) oferowany przez...Centrum Stomatologiczne NADENT z Wrocławia oferuje szeroki zakres usług stomatologicznych. Zajmuje się m.in. stomatologią zachowawczą,...
Med-Orth to profesjonalny sklep ortopedyczny we Wrocławiu, który oferuje swoim klientom szereg rozwiązań, produktów i udogodnień...
MF Fizjoterapia Centrum Medyczne jest zlokalizowane we Wrocławiu. Personel centrum do doświadczeni lekarze i fizjoterapeuci, którzy przed...